kolmapäev, 7. detsember 2011

MTÜ Tänassilma ja Saku valla kokkukutsutud koosolek

Eelmine nädal potsatas postkastidesse MTÜ Tänassilma ja Saku valla ühiskutse osaleda arutelul.
Teemadeks oli tõstetud:
1. Nõlvaku lasteaed
2. Teede olukord
3. Ühistanspordi korraldus
4 Rahvastikuregistri järgne elanikkond
5. Külaseltsi edasine tegevus ja plaanid
6. Arutelu ja küsimused.

Meie pisikesest külast olin esindatud mina ja Helen. Kunglat esindas Roland, kui sealt keegi veel oli, siis mina neid ei tundnud.
Koosviibimine läks tegelikult Saku vallale väga valusaks ning loomulikult küsiti aru, kus on vald olnud 10 aastat. Kui 10 a tagasi oli Tänassilma Saue ja Tallinna poolne ots, nö ääre ala, siis nüüd on see tiheasustatud ala. Mingeid investeeringuid ei ole tehtud ja ei olegi plaanis. Nagu olen ise mõelnud, tuli välja pärast koosviibimist ka teiste poolt - me võiksime kuuluda Saue valla alla. Näiteks on meie postkontor ju Laagris ning Saue valla tegevus on meile olulisem kui Saku valla oma. Arvestades, kui ilusti hooldab Saue vald oma teid, siis oleks see meile väga kasulik.
Aga hakkame siis otsast peale:
1. Nõlvaku lasted tuleb 120 lapsele. Saku vallale kuulub sellest 20 kohta. Sõime kohtasid ei saa. Lasteaed täidetakse Saku valla lasteaia järjekorra järgi. Ehk siis Tänassilma lastel pole mingit eelistust ning Nõlvaku lasteaias hakkavad käima Saku aleviku lapsed. Ehk on lootust 2012 a sündivatel lastel, kuigi kindlustunnet see ei anna. Plaanis on Saku aleviku Päiksekiir (võin nimega eksida) lasteaia suurendamine aga konkreetset aastat ei julgenud nad ise öelda. Praegu on plaanide tegemise aeg.
Teemaga seoses tuli välja, et ega 2013-2014 ei pruugi kõik 1 klassi minevad lapsed Saku Gümnaasiumissegi ära mahtuda. Lahendust loodetakse läbi selle, et klassis olevate laste arvu tõstetakse! Kooli laiendus on planeeritud 2015 aastasse. Kooli transport peaks muutuma lähiajal paremaks aga täpset seisu jällegi öelda ei osatud. Vaadake Saku valla kodulehte kui huvi on.
Saku Sõnumid ajaleht on loetav ka internetist, lähiajal hakkab see internetis nähtaval olema ka pdf failina, kui 1 nädalase hilinemisega, kuna leht on tasuline.
2. Tänassilma-Laagri teed ei ole plaanis niipea teha mustkattega teeks. Valla plaanides ei ole see vähemalt 2015 aastani ja pole lootustki. Järgmine nädal on plaanis meil Heleniga valda minna ning kaubelda välja, et kevadel 2012 tehakse korda valla rahadega kergliiklustee kuni Haldja tänavani. See 20 m peab saama korda!
Arenduse sisesed teed võetakse vastu kui: nad on ehitatud vastavalt detailplaneeringu ja projekti kohaselt, omavad kasutusluba ning on läbinud Saku valla poolt tehtavad uuringud. Peame tegema koostööd vallaga teede ehitusel, et võibolla mingit möendust projektist erinevalt saada. Kungla arendus sõlmis Saku vallaga "avaliku kasutamise lepingu talihoolduseks" ehk nende tänavad tehakse valla poolt talvel korda. Talihooldust teeb see talvehooeg Teede-Rev 2 ning erinevalt eelmistest aastatest on palgatud teemeistri teenus (Road service ja tel 53 422929). Sinna võib helistada kui teede hooldusega rahul ei ole.
Teemaks oli ka Topi ristmik. Infot leiate rohkem siit: www.sakuvald.ee/36300
3. Kohe esimese teema juures tuli juttu, et paljud pole valda registreerinud kuna pole lasteaia kohta ja kooli kohta ka ei garanteerita ning vald pole midagi teinud meie elu parandamiseks. Käidi välja ka idee, et oleks vaja vähemalt 52 inimest 5-6 arenduse peale registreerida Saku valda. Siis oleks olemas raha, et teha korda Tänassilma tee mustkattega teeks lehmalauda juurest kuni Jälgimäe teeni (tee mis kuulub Saku vallale). Lehmalauda juurest Kungla arenduseni on eraisiku omanduses. Tõenäoliselt lähiajal aktiivrühm hakkab koguma allkirju, kes on nõus teatud kuupäevaks registreerima end Saku valla elanikuks ja tingimus Saku vallale on, et nad teevad tee teatud kuupäevaks mustkattega teeks. Selleks, et Saku vald saaks tulumaksu endale ei ole vaja ennast registreerida Saku valda, on vaja teha vaid raamatupidamisele avaldus, et edaspidi kantaks tulumaksu osa Saku vallale. Seda infot ei teadnud ka mina. Selleks ajaks kui läheb allkirjade kogumiseks, uurin ma täpselt järgi.
Rahvastikuregistri olukorda näitab ka 2 a tagune näide, millest olen rääkinud: Saku vallas oli nimekirjas Salme ja Kungla arenduse peale 8 last (vanuses 0-7a). Minu arvutuste kohaselt oli see siis 30. Nüüd on küll Andreas ja Berit kooli läinud aga mõned lapsed juurde sündinud ning on veel sündimas.

Rohkem teemasid kahjuks arutada ei jõudnud.
Väga tore, et selline kokkusaamine korraldati ja loodetavasti koos suudame rohkem ning aktiivgrup korjas kokku iga arenduse kontaktid. Annan teada, kui infot juurde koguneb. Tegelikult on nii, et paar aktiivsemat arendust on käinud ka vallas asju arutamas. Kõik võitlevad omaette ja üksi aga ehk suudame me üheskoos olla aktiivsed ning jagada tegevusvaldkonnad, üksteist motiveerida ning kuhugile siis ka välja jõuda.
NB! Kuna Tänassilma-Laagri ja Tänassilma tehnopragi vaheline mets on praegu prügiladu, siis on nõudmine Saku vallale, et nemad organiseeriksid meile tehnika ning aktiivsed inimsesed koristaksid kevdel metsa (nö meie oma Teeme ära). Rääkides oma arengu plaanidest, siis kevadel toimub kindlasti rohealale väike metsa istutus, et tuulekoridori jõudu vähendada. Kahjuks sügisel me seda teha ei jõudnudki.

Püüan nüüd ka ise veidi aktiivsem olla. Loodan väga, et suudan mänguväljaku projekti järgmise nädala jooksul kirja panna.
Koosoleku lõpul tuli ka teemaks see, et arenduste aktiivgrupid plaanivad Saku valla ametnikega koostöörinnet arendajate vastu. Kuna blogi on avalik, siis täpsemat siin teada ei anna. Aga mõte on sama, mille pärast me MTÜ algatasime ja mida me plaanisime nõuda arendajalt välja.

Kaidi

1 kommentaar:

  1. Sellest on ka Saku Sõnumites ilmunud teade saadaval: http://eestielu.delfi.ee/eesti/harjumaa/saku/elu/tanassilma-on-saku-valla-jaoks-sama-oluline-kui-iga-teine-piirkond.d?id=63693616

    VastaKustuta